A ginzeng egy évezredek óta alkalmazott gyógynövény, ami az ayurvédikus és az ősi kínai gyógyászatban is kiemelt szerepet kapott, hatásait tekintve nagyon komplex. Napjainkban a nyugati kultúrákban is egyre elterjedtebb a használata legyen szó stresszoldásról, betegségből való lábadozásról, szellemi túlterheltségről vagy éppen afrodizáló hatásáról.
A sokoldalú hatását a ginzeng komplex összetételének köszönhető, hiszen a növény számos összetevőt tartalmaz, mint szaponinok, olajok, fitoszterol, szénhidrát, aminosav, vitaminok és peptidek.
A ginzeng egy adaptogén gyógynövény, adaptogéneknek nevezik azokat a gyógynövényeket, amik, a szervezetet ért stressz hatások után segítik annak optimalizálódását.
A ginzeng hatását B12-vitamin hozzáadásával fokoztuk.
A Ginzeng hatásai
A ginzeng elsődleges hatása, ami miatt szedni szokták, hogy segít a szervezetnek ellenállni a stressz negatív hatásainak. A ginzenozidok felelnek a ginzeng jótékony hatásainak zöméért: a stressz által okozott negatív hatásokat mérséklik, és növelik a szellemi, fizikai teljesítőképességet.
A betegségek utáni lábadozásban és a fáradtság, kimerülés ellen is hathatós segítséggel lehetnek a ginzenozidok.
A ginzenozidok mellett más hasznos összetevői is vannak, mint a panaxanok, melyek a vércukorszintet csökkentik, és a poliszacharidok, melyek immunerősítő hatásúak. Emiatt a két hatása miatt a téli időszakban kiemelten ajánlott, az immunrendszer erősítő hatása miatt, míg a vércukorszint csökkentő hatása miatt inzulin rezisztenseknek és cukorbetegeknek lehet kedvező hatással az életvitelére, de legalábbis a megelőzésre alkalmasnak bizonyult több kutatás szerint.
Szintén jelentős hatása a férfi libidóra, mely miatt már évszázadok óta fogyasztják férfiak. A ginzeng nem csodaszer, természetesen az értágító gyógyszerekhez képest enyhe hatású, de kúraszerűen alkalmazva az alacsony libidóval küszködő férfiaknak hathatós segítséget tud nyújtani.