A rhodiola rosea – más néven illatos varjúháj, rózsás varjúháj vagy rózsagyökér – egy növény, amely Európa és Ázsia hideg, hegyvidéki területein honos.
Gyökerei adaptogénnek tekinthetők, ami azt jelenti, hogy a fogyasztása során segít a testnek a stresszhez való alkalmazkodásban.
A rhodiola sarki gyökér vagy aranygyökér néven is ismert. Tudományos neve rhodiola rosea.
A gyökér több mint 140 hatóanyagot tartalmaz, amelyek közül a két legfontosabb a rosavin és a salidroside.
Az orosz és a skandináv országok lakói évszázadok óta használják szorongás, fáradtság és depresszió kezelésére.
Manapság széles körben alkalmazzák étrend-kiegészítőként számos egészségügyi előnye miatt.
Az adaptogének, mint például a rhodiola rosea, növelik a test ellenállóképességét, lehetővé téve a stresszel való könnyebb megbirkózást.
A rhodiola – adaptív képessége miatt – népszerű kiegészítő a fáradtság és a stressz más tüneteinek leküzdésére.
A rhodiola-ról kimutatták, hogy javítja a depresszió számos tünetét, az antidepresszánsokhoz hasonlóan pozitívan befolyásolhatja a hangulatot és az érzelmeket befolyásoló neurotranszmittereket.
A rhodiola-ról kimutatták, hogy fokozza a mentális teljesítményt mentálisan stresszes és fizikailag fárasztó helyzetekben, ezen eredmények megerősítéséhez azonban további kutatásokra van szükség.
A rhodiola csökkenti az érzékelt erőfeszítést, ami lehetővé teszi a hosszabb ideig tartó, keményebb edzést.
A rhodiola bizonyítottan csökkenti a rágcsálók vércukorszintjét, ami arra utal, hogy értékes kiegészítő lehet a cukorbetegség elleni küzdelemben az embereknél is, azonban további kutatásokra van szükség az emberek esetében.
A kémcsőben végzett kísérletek kimutatták, hogy a rhodiola aktív összetevője, a salidroside, gátolja a rákos sejtek növekedését, ennek az emberre gyakorolt hatása azonban ismeretlen.
Összességében a rhodiola számos egészségügyi előnnyel jár és biztonságosnak tekinthető, továbbá a mellékhatásai alacsonyak, ha az ajánlott adagokban szedi.
Adagolás:
Egy adag = 0,5 g
1 adag naponta, napközben, üres gyomorra